В съвремието, когато все повече културни слоеве в Европа се смесват и имигрантите са част от ежедневието, сблъсъкът на различни ценности, вярвания и религии е неминуем. По-демократичното отношение, толерантността и уважението към отделния човек, като личност, налага промени във всяка сфера, било то социално-икономическа или политическа. В това число попада и образователната система. Оказва се, че Съветът на Европа вече е обсъдил конкретни мерки, обединени в „Европейска макрорамка за демократични компетентности“, които ще послужат на образователната система да преодолява подобни проблеми, възпитавайки у децата съответни ценности.
Именно тази макрорамка става повод за семинар в Грузия, където участие вземат 15 местни преподаватели и други 15 от цяла Европа. Сред тях в обучително-дискусионния цикъл е включена и г-жа Симона Ментова – преподавател по английски език в СУ „П. Рачев Славейков“.
С. Ментова: „Темата на семинара беше „Умения за демократична култура /или демократични компетентности/ в училище“. Тя е наложена от динамичната обстановка в наше време, особено след последните вълни от имигранти. Все повече култури не просто съжителстват заедно, а трудно съжителстват заедно и се счита, че е много важно бъдещите граждани да Европа да бъдат възпитавани в ценностите на демократичната култура.“ –