Калина Тотева – управител на „Инфоцентър” ЕООД
Ден след заключителната среща по проект „Кръгове” разговаряме с Калина Тотева – управител на „Инфоцентър” ЕООД за впечатленията й от работните посещения в Италия и Испания. Центърът за професионално обучение в Трявна е единият от партньорите по проекта, заедно с асоциацията за устойчиво развитие и насърчаване на селската заетост „АДЕСПЕР” със средище в Леон, Испания и центърът за професионално обучение „Обучение и развитие” ООД в гр. Тренто, Италия.
– Г-жо Тотева, да започнем нашия разговор с кратка визитка на фирмата.
– «Инфоцентър» ЕООД официално стартира работа през 2001 г., като резултат от проекта за т.нар. телецентрове, финансиран от Амерканската агенция за международно развитие. Разкрити бяха десет пилотни центъра в страната, сред които и нашият. Смея да твърдя, че ние сме единственият, който просъществува във времето. В началото идеята беше да предоставяме услуги по цифрова грамотност в малките населени места, където нямаше достъп до интернет. Постепенно се оформихме като обучителен център, тъй като вече почти всеки българин има компютър с интернет в къщи, а и вярвам, че икономиката на една държава може да бъде добра, само ако разполага с добре квалифицирани кадри. Убедена съм, че колкото по-добре е образован човек, толкова по-добро е и неговото качество на живот, без да визирам само финансовото му състояние. Обучението е в основата на общественото ни развитие, не го казвам само защото съм управител на обучителна организация, а защото наистина го вярвам.
– На заключителната среща по проекта споделихте впечатления от двете работни посещения в Италия и Испания. Разбрахме, че с Вас са пътували и представители на бизнеса, Общината…
– И за двете работни посещения в Италия и Испания се опитвахме да включим представители на четирите ни целеви групи по проекта – Община, бизнес, обучителни институции, НПО. За посещението в Италия с нас бе зам. кмета на Община Трявна Георги Пенчев, представители на бизнеса и на нашата обучителна организация. Идеята бе да срещнем целевите групи от различните държави и неформално да поговорим с хората, реализирали предишните проекти по програма ЕQUAL. В Италия проведохме срещи с хората, реализирали проекта, като Агенцията по заетостта. Успяхме да разговаряме и с представители на университета в Тренто и някои други учебни инститицуии, които споделиха впечатления от други проекти, реализирани през последните години. Интересна беше срещата с една млада дама от университета в Тренто, която сподели как по нестандартен начин осъществяват връзките между образователната институция, бизнеса и студентите. Срещите се наричат «Speed Dating” и копират модела на агенциите за запознанства. На същия принцип в Тренто са решили въпроса с евентуалната заетост на студентите, които имат възможност да се срещнат и разговарят с работодателите.
(цялото интервю четете в бр. 35/06.11.2013 г. на в. „Тревненска седмица”)